Base jumping na Crvenom jezeru

Vikend 31. svibnja – 1. lipnja s litica Crvenog jezera kraj Imotskog održani su skokovi padobranskim krilom.

Ova vijest po nekima ne spada u našu djelatnost, ali upravo suprotno tom stajalištu naše Društvo je ovoj manifestaciji dalo najveći doprinos. Pođimo redom; par dana prije samih skokova, naš Fedor i njegov otac izradili su rampu za sigurnije skokove koja je uz pomoć nekoliko naših članova uz podršku base skakača Vanje Šiljka i penjača Hrvoja Tomljanovića montirana na sjeverni rub jezera odakle je bilo najpogodnije i najsigurnije skaknje u grotlo Crvenog jezera. Vrijeme skakačima ali i organizatorima nije išlo na ruku jer je bilo promjenjljivo s kišom i vjetrom što je upravo veliki problem za sigurne skokove. Svakako je potrebno istaknuti da je organizator ove manifestacije bila naša Turistička zajednica na čelu s agilnim i vrijednim Lukom Kolovratom, a svu ostalu logističku podršku odradili su članovi našega Speleološkog odsjeka na čelu s pročelnikom Fedorom. Oni su radi sigurnosti užetima opremili cijeli silaz u jezero, spustili gumeni čamac za prihvat skakača na vodi i osiguravali dionice izlaza iz jezera. Zlu ne trebalo, nedaleko ruba jezera bilo je spremno i vitlo s čeličnom sajlom i agregat za izvlačenje potencijalnog unesrećenika koji na sreću nije trebalo koristiti jer se o sigurnosti sudionika posebno vodilo računa. Članovi našega Speleološkog odsjeka ujedno su i pripadnici HGSS-a, na žalost još samo na papiru oformljene i ničim opremljene (osim table) Obavještajne točke Imotski. Sve je nadgledao i kamerom zabilježio naš proslavljeni himalajac Stipe Božić. Na kraju, svi su bili zadovoljni, a posebno strani skakači koji su do Imotskog potegli tisućama kilometara i obećali doći ponovo dogodine. S obzirom na loše vrijeme, gledatelja je bilo nešto manje nego prije šest godina kada se prvi put skakalo. Nadamo se, naravno uz razumjevanje nadležnih institucija, ova bi manifestacija mogla postati tradicija na našem Crvenom jezeru.

Kako su protekli skokovi u Crveno jezero pogledajte u ovim slikama…