Muška tura

Ovu “mušku” biokovsku turu (Bast-Šćirovac-Kale-Pozjata-Čikeši) smo odabrali kao jedan u nizu jačih treninga i pripremnih uspona za Monte Rosu na koju se planiramo penjati krajem srpnja.

Kako bi izbjegli velike dnevne vrućine, uspon smo započeli u kasno poslijepodne stazom od južnog portala tunela Sveti Ilija i dalje preko Mandlove ploče do prijevoja Vraca, na koja stižemo u sumrak. Pomoću svjetala čelnih lampi i uz jak vjetar, prošli smo dionicu od Vraca preko Šćirovca do Kala. U skloništu na Kalama smo prenoćili. Sve pohvale planinarskom društvu “Pozjata” iz Brela na ideji i izgradnji ovog izuzetno vrijednog i kvalitetnog planinarskog objekta na zapadnim padinama Biokova. Sklonište je uređeno i udobno s osam mijesta za spavanje. Oko njega je trenutno desetak krava koje je vlasnik iz sela Čikeši izveo na ljetnu ispašu. Na Biokovu će ako im vukovi ne poremete planove, ostati do jeseni. Zato treba biti oprezan prilikom dolaska u noćnim satima jer je velika mogućnost da se gojzerice “impregniraju” kravljom balegom. Uz krave je i bik koji ih čuva i pažljivo prati svaki naš korak. Od skloništa smo se uz posjet špilji Pozjati, preko kaptaže pitke vode Grljak i Krajske kuće, imotskom planinarskom stazom spustili u žeževički zaselak Čikeši. Na ovoj turi nam se pridružio i naš stari planinarski prijatelj Drago iz Sinja, član PD “Svilaja”.

Ispod pogledajte foto prilog s ove “muške” ture, a veću galeriju slika na FB profilu društva…