Stazom našeg Ivice

Ove tmurne zimske nedjelje prema planu aktivnosti nije bilo zahtjevnog planinarskog uspona nego lagana rekreirajuća hodačka tura od Poljica do Slivna.

Iz poštovanja prema našem najstarijem članu Ivici Parlovu koji živi u Slivnu gdje ova staza završava, nazvali smo je njemu u čast “Staza našeg Ivice”. Početak staze je na velikoj krivini iznad Velaginih kuća iznad Poljica na oko 550 metara n/v. Put je u odličnom stanju koji sjevernim padinama Osoja prati izohipsu ispod markantnih vrhova Piljevača i Velika Jajina (Kuverta). Poljički lovci u njegovoj neposrednoj blizini grade lovačku kuću a markirana je Hrvatskim barjakom. Nešto kasnije, na oko 4,5 km od starta odvojak je prema Krstaticama na kojemu su hodočasnici svetkovine Srca Isusova izgradili kapelicu. S ovoga mjesta pružaju se lijepi vidici na blisko Biokovo na jugu i Poljica sa sjeverne strane. Dalje staza nastavlja lagano se uspinjući iznad Gornjeg Podbablja i Podosoja prema Sebišini, a završava na Velimu. Iako najvećim dijelom staza prati šumski protupožarni put na samom kraju podno vrha Velima iznad Slivna odvaja se desno i poslije desetak minuta kad se počima obarati na njegovu južnu stranu prema Slivnu, vrijedni slivanjski lovci su izgradili lovačku kućicu odakle pucaju predivni vidici na Slivno, Žlibinu, Biokovo i dalje prema Šibeniku na Poljičkoj planini. Od kućice prema Slivnu nailazimo na brižno nacrtane planinarske markacije, a po “našem” (šablonskom) stilu izrade prepoznajemo rad našega istaknutog i vrijednog člana koji je sam markirao stazu do kućice, a nadamo se uz našu pomoć, uskoro i cijelu. Staza je dužine točno 16 km, a visinska razlika je samo oko 300 metara pa nije zahtjevna i potrebno je oko 3-4 sata laganog pješačenja.

Ispod možete pogledati slike s jučerašnje ture…

Pano Poljica

Ruta Poljica-Slivno