Ponor pod Majića mlinicom

Kako je vrijeme godišnjih odmora i prijelaznih rokova, imotski speleolozi iskoristili su slobodan ponedjeljak i otišli na istraživanje do obližnje nam Hercegovine.

Bez gužve na granici, u veselom ozračju, lako su pronašli ponor ispod Majića mlinice. U prošlosti, dok je mlinica radila, njom su gospodarile runovićka obitelji Bitanga i sebiška obitelj Majići po kojima je mlinica dobila ime. Potomci vlasnika su runovićana Branu, znajući za njegov hobi, uputili na lokaciju ponora. Trojac u sastavu Mijo, Škeva i Brane ušli su u ponor. Prvih osamdesetak metara je gotovo horizontalni kanal. Nakon toga, kroz uski prolaz, kanal nastavlja meandrirati uz manje vertikalne skokove. Nažalost, u struku najširi član ekipe Škeva je morao ostati pred suženjem zbog nemogućnosti prolaza. Mijo i Brane idu dalje i prolaze još stotinjak metara. Navedeni uski prolaz je nazvan “Antonijev prolaz” ili u speleološkom žargonu „šupčić“ po mladoj nadi SO-a Antoniju koji je trebao biti na istraživanju i zasigurno bi ostao praviti društvo Škevi kod suženja, ali je zbog lakše povrede ega, od strane nadređenih, u zadnji čas odustao od puta u Hercegovinu. Spomenut ćemo i nedostatak pročelnika A.F.K. koji je zbog ozljeda zadobivenih u potrazi na Biokovu i dalje izvan speleoloških istraživanja, pa je po njemu nazvana dvanaestmetarska vertikala kojom se ulazi na drugu etažu ovog speleološkog objekta. Tako je malo prije Antonijeva prolaza nazvana i ova vertikala imenom „Bez Kukavice“. Slaganjem nacrta i premjerom poligrafskih vlakova, utvrđeno je da ovaj objekt, s hidrogeološkom funkcijom aktivnog ponora, zauzima prvo mjesto po dužini kanala među objektima u katastru SO-a. Čestitke hrabrim imotskim “krticama“!

Ispod slijedi i foto prilog s ovog istraživanja…