Dani dalmatinskih planinara 2012.

Ove godine organizacija Dana dalmatinskih planinara povjerena je planinarima iz HPD “Zolj” iz Vrlike, a održani su na prostorima planine Dinare. Svečanost otvorenja proslave Dana dalmatinskih planinara održana je u kampu smještenom u prekrasnom okružju izvora rijeke Cetine u neposrednoj blizini čuvenoga vrela Glavaš i crkve svetog Spasa u selu Cetina.

Kako i priliči i naše društvo se odazvalo ovome uvaženom planinarskom skupu koji se tradicionalno svake godine održava u svibnju mjesecu na drugoj lokaciji. Vrijedni domaćini svojski su se potrudili da planinarima iz raznih krajeva Dalmacije osiguraju sve potrebno pa nije izostao ni tradicionalni planinarski fažol, a u izboru je bilo i drugih jela i raznovrsnog pića po pristupačnim cijenama. U dvodnevnom programu posebno su ponuđeni obilasci planinarskih destinacija i usponi na vrhove Dinare Sinjal i Lišanjski vrh, kao i tura do Marina bunara i obilazak izvora rijeke Cetine. Naša sedmeroročlana grupa koja je došla u subotu a dio u nedjelju izabrala je uspon do Marina bunara (dvoje) i uspon na Lišanjski vrh (petero) za koji kažu da je po visini drugi najviši vrh u Hrvatskoj i na kojemu do sada nismo bili. Uspon traje četiri sata i nije posebno težak ali je prilično dugačak jer treba prevaliti oko 18,5 km u oba pravca i k tome se popeti više od 1000 visinskih metara. Na predjelu Rupe samo sat vremena od vrha vrijedni planinari iz “Dinarida” uz pomoć HGSS-a izgradili su planinarsko sklonište za slučaj lošega vremena. Tu je odustao Parlov a da ne bude sam pridružio mu se Lujo. Nas troje otišlo je na obližnji Lišanjski vrh s kojega pucaju pogledi na Dinaru, Troglav, Šator, Kijevski Kozjak, Kijevo, Glavaš….
Pogledajte u slikama kako je to izgledalo…
Pano_Cetina
Pano_Cetina10